Youtube Aramalarında Videonuzu Üst Sıralara Çıkarma – Youtube SEO

Günümüz de TV’ler artık önemi yitirmeye başladı. Youtube vb. gibi sosyal ağlar ise gün geçtikçe daha da değerleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemiz de açılan Youtube Kanal sayısı ve bu platforma katılan Youtuberlar katlanarak artıyor. Bu sayı ve yükseliş gerçekten muazzam. Çünkü ileride TV kanalları, TV programları değerlerini iyice yitirecek. Ve Youtube bir nevi TV’nin yerini almış olacak. Artık TV alırken bile Smart olmasına bakıyoruz. Çünkü aldığımız TV’de bile Youtube’a giriyoruz.

Bununla birlikte Youtube Aramalarında üst sıralara çıkmak fazlasıyla önem kazandı. Çünkü ne kadar üst sırada olursa videonuz, o kadar izlenim elde ediyorsunuz. Ve sorular gittikçe çoğalmaya başladı. ”Youtube Aramalarında videomu nasıl üst sıralara taşırım?” veya ”Youtube Aramalarında videoları öne çıkarma” gibi. Bizde o soruları cevaplamaya başlayalım.

Youtube Aramalarında Videoları Üst Sıralara Çıkarmak için;

1-Özgün içerik

Olmazsa olmazdır. İnternet sitesi olanlar bilir. Webmasterlar içinde özgün içerik çok önemlidir. Bununla birlikte Youtube da içeriğin ne kadar özgün olduğuna, ne kadar çalıntı olduğuna dikkat ediyor. Spam yaparak veya bir yerlerden videoları indirip, üzerinde bir kaç değişiklik yaparak üst sıralara çıkabileceğinizi düşünüyorsanız üzülerek söylüyorum ki yanılıyorsunuz. Ki bu büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Telif (!) Evet. Ne kadar özgünleştirirseniz özgünleştirin. Youtube bir yerden sizi yakalayabiliyor ve kestiği cezalar canınızı fazlasıyla yakabiliyor. O nedenle ne olursa olsun özgün içerik üretin.

2-Kaliteli içerik

Adım adım ilerliyoruz. Özgün içeriğin yanı sıra kaliteli içerik de bir o kadar önemli. Yani ayrılmaz ikililer diyebiliriz. İçeriğinizin kalitesi ne ile ölçülebilir? Yaptığınız montajlar ile. İntronuz, kullandığınız efektler ile. Bunlar gerçekten kullanıcıların ilgisini daha çok çekiyor ve videonuz da daha uzun süre kalmalarını sağlıyor.

3-Video uzunluğu

İçeriğiniz ile ilgili çalışma sonunda oluşturduğunuz video ne çok uzun, ne de çok kısa olmalı. Bu dengeyi iyi sağlamalısınız. Takipçileriniz videolarınız da ne kadar uzun süre kalırsa, size getirisi o kadar olumlu olacaktır. Ayrıca benzer içerikler ilgili sıralamalar da video uzunluğunun önemi tespit edilmiştir.

4-Özgün Başlık, Özgün Açıklama ve Etiketler

Bu maddeye kadar sıraladıklarımız içerisinden eminim ki şunun farkına çoktan varmışsınızdır. Özgünlük Youtube için fazlasıyla önemli! Özgün Başlık, açıklama ve etiketler de bir o kadar önemli. Başlığınız ne çok uzun, ne çok kısa olmalı. Benzer içeriklere ait başlıkları kullanmak yerine daha farklı, özgün ve dikkat çekici bir başlık kullanabilirsiniz. Ayrıca açıklama da çok önemli. Videonuzla ilgili en az 300 kelime özgün açıklama girmeniz üst sıralara taşıma konusunda fayda sağlayacaktır. Etiketler ise 7-15 arası uygundur. Fazlasını veya azını tavsiye etmiyoruz. Not : İçeriğinizle alakasız etikler kullanmayın. Örnek: FB-BJK Maçı Capsleri – ile ilgili videonuz var. ”FB-BJK Maçı golleri veya FB-BJK maçı özeti” gibi alakasız etiketler kullanmayın. Bu videonuzu spam durumuna bile sokabilir.

5-Gündeme ayak uydurmak

Bilindiği üzere anlık trendler oluyor artık YT’de. Bunlardan birçoğunu hatırlayacaksınız. ”Nusret”, ”Tostçu Erol”, ”1000 derece bıçakla..” ve son zamanlarda ”GTA 6”, ”Yeni 3310” gibi konular. Bu tarz videolar fazlasıyla yapılıyor. Çünkü talep fazla. İzlenim hat safhada. Bununla birlikte video yükleyenlerde payını alıyor tabi ki. Önemli olan bu gündem de dikkat çekici içerikler üretmeniz. Gündem geçtikten sonra hazırlayacağınız videolar pek talep görmeyecektir.

6-Dikkat çekici bir video kapağı

Videonuzun kapağı fazlasıyla önemli. Çünkü videolarınızın aramalarda veya önerilerde çıkması yetmiyor. Kullanıcıların tıklaması gerekiyor. Bunun içerisinde daha öncesinde dediğimiz gibi dikkat çekici başlık, özgün kaliteli içerik gerekiyor. Belki en önemlisi videonuzun içeriğini yansıtacak, ziyaretçiyi çekecek olan video kapağı! Dikkat çekici bir video kapağı her zaman daha avantajlıdır. Videonuzla ilgili en dikkat çekici sahnenin ekran görüntüsünü alıp, montaj ile biraz daha güzelleştirin. Yoksa sorun değil. Yeter ki dikkat çekici olsun. Bu arada videonuzun içerisinde olmayan bir sahneyi lütfen video küçük resmi yapmayın. Bu kanalınızı negatif etkileyecek ve ziyaretçiler aradığını bulamadığında bir daha gelmeyecektir.

7-Videonuzun kalitesi 

Videonuzun kalitesi de çok önemli. Biliyorum. Render işi olsun, Upload etme işi olsun çok sıkıntılı. Özellikle 1080p videolar çileye dönüşüyor. Upload etmesi çok sıkıntı haline geliyor. Ama yine de değer. Çünkü Youtube video kalitesine çok önem veriyor. İmkanınız olduğunca videonuzu kaliteli bir şekilde yüklemeye dikkat edin.

8-Kanal yaşı ve yüklenilen ilk videonun tarihi

Tartışma konusudur aslında. Ama benim deneyimlerime dayanarak söyleyeceğim şudur ki kanal yaşı önemli. Eski kanallara atılan videolar üst sıralara daha rahat çıkabiliyor. Ayrıca o kanal içerisinde eski tarihli bir video varsa daha da etkili olabiliyor.

9 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir