WordPress Yeşil Bar Ssl Sorunu & Çözümü

ssl-sertifika

Ssl sertifikalarının artık seo için gerekli olduğu aşikar. Google sertifikası olan sayfaları daha yukarılara taşıyarak bir nevi güvenli ve güvensiz site ayrımı yapıyor. İnternet sitesi yaparken önceliklelerimizi yazarken domain – host ve tasarımdan daha önce olması gereken şey artık Ssl sertifikalarıdır.

Ülkemizde birçok host sağlayıcı cpanel lisansları içinde shared(paylaşımlı) güvenlik sertifikalarını ücretsiz sunuyor. Cpanelin kendisinin sağladığı sertifikaları kullanarak sitelerinizi https yani ssl uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress Kurdum Yeşil Bar Çıkmıyor , Admin panelinde yeşil bar var ancak sitede yeşil bar gözükmüyor veya sertifika aldım yeşil görünmüyor diyenlerdenseniz sorununuzun çözümü üç adımda mümkün.

Ssl sertifikasını kurduktan sonra wordpress sitelerde yapmanız gereken 2 adım var. 

WordPress Ssl Ayarlarını Yapmak

Htacces Dosya Ayarlarını yapılandırmak.

Adım Htacces dosya içeriğine sitenizi eklemek. Eğer subdomainsiz kullanıyorsanız sitenizi htaccess dosyanıza eklemeniz gereken kod
RewriteRule ^(.*)$ http://blojen.com/$1 [R,L]

Kırmızı ile belirtilen kısımda’ki blojen.com yerine kendi sitenizi yazdığınız taktirde wordpresste http olan tüm linkleriniz yazdığınız kod ile birlikte https olacaktır. Ayrıca wordpress ayarlar > genel kısmından da site adreslerini https  ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Sitenizdeki Verilen Linkleri Http ile değiştirmek

Link Çıkarıcı Sayfasına girerek sitenizin adresini giriniz. Gelen linklerde site dışı olan linklerin http olan kısımlarını https olarak değiştiriniz.

Son Adım

WordPress Https Eklentisi Kurulup Ayarları Yapmak

Wordpress https eklentisi
WordPress https eklentisi

Son olarak WordPress https Eklentisini kurarak Force ssl kısmını seçip diğer ayarları ellemeden kaydetmeniz olacaktır.

Daha Sonra siteniz yeşil bar olacaktır. Google sizi güvenli site olarak görecek ve yükselmeye devam edeceksiniz :). Etkisini 2 gün sürmeden görmeniz mümkün. Kafanıza takılan sorunları konu altında yorumda belirtin en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

 

 

 

10 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir