Wikipedia’ya İnternet Erişimi Engeli Nasıl Kaldırılır? Wikipedia Engellendi!

Wikipedia engeli kaldırma, Wikipedia nasıl girilir, Wikipedia engellendi, Wikipedia neden engellendi? , Wikipedia engel kaldırma yolu, Wikipedia direk girme

Blojene hoşgeldiniz! Bugün şok bir haberle güne başladık diyebiliriz. Çoğunuzun haberi vardır diye düşünüyorum. Ama haberi olmayanlar için ufak bir bilgilendirme yazısı yazmak da isterim.

wikipedia neden engellendi, wikipedia engeli

Wikipedia web sitesine bu sabah itibariyle ülkemizden erişim kısıtlandı. Özellikle çoğu kesim tarafından tepkiyle karşılandı. Çünkü wikipedia gerçek anlamda bir bilgi topluluğu. Hatta internet düzeyinde kesinlikle en çok bilgiyi barından web sitesidir. Bunun kapatılması ile internet kullanıcıları adeta hüsrana uğradı. Peki,

WIKIPEDIA NEDEN ENGELLENDİ? Wikipedia neden kapatıldı?

Wikipedia’ya Türkiye’yi İŞİD (DEAŞ) terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması aksine Wikipedia tarafından koruma altına alınması sebebiyle erişim engeli uygulandı.. Türkiye’nin Wikipedia’dan 4 talebi bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara henüz yanıt vermediği ortaya çıktı!

Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. 4 talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin ülkemiz de erişime açılacağı belirtildi.

 


 

Umarız bu sorun en kısa zamanda çözülür ve Wikipedia ülkemiz de engelsiz yayın hayatına devam eder.

Wikipedia nasıl girebilirim? Engelsiz Wikipedia girişi nasıl yapılır?

Ben illa wikipedia’ya girmek istiyorum diyorsanız VPN kullanabilirsiniz. IP çıkışlarını yurtdışı göstererek erişime açabilirsiniz. Tabi VPN kullanmanın bir çok tehlikeli ve sakıncalı etkileri var. Güvenlik konumundan. O yüzden VPN kullanacaksanız kişisel bilgilerinizi girmeyiniz.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir