Strato’da Domain Ns Adresini Değiştirmek

strato-logo-tr

Deutsche Telekom iştiraki olan Strato 1 hafta kadar önce Türkiye pazarına giriş yaptı. 1 Dolardan daha ucuza domain satma iddiasında. Aynen godaddy gibi ilk domaninizi cuzi rakamlara alabiliyorsunuz. ben 3tl gibi bir rakam ile domain aldım. Önce domain siparişini geçtim daha sonra yaklaşık 1 saat kadar sonra bana hesap açılıp domain bilgileri vs mail olarak geldi. Üye olmadan alışveriş yaptığımdan mıdır bilmiyorum 1 saat kadar sonra domain etkinleştirildi.

Ucuza domain aldıktan sonra endişelerim oluşmadı değil. Ama araştırdıktan sonra bu firmanın 18 yıldır piyasada sunucu işi yaptığını öğrendim. Birşey gelmez en fazla domaini taşırım daha sonra kullanmaya gene devam ederim diye teselli ettim. Sitede iletişim namına hiçbir telefon yok. Sık sorulan sorular ve oradanda ticket gönderebileceğiniz bir alan var.

Her yerini kurcalamama rağmen hatta strato almanya sitesinde bile faq kısmına baktığımda ns kaydına ilişkin alan olmasına rağmen Türkiye kanadında böyle bir alan göremedim. Her yeri teker teker kurcaladıktan sonra domain ns adresi girebileceğim bir alan buldum.

Strato Dns – Ns (NAMESERVER) AYARLAMA

1-Öncelikle Strato hesabımıza giriş yapıyoruz. Giriş Yaptıktan sonra  alan adı yönetimi kısmına tıklıyoruz.

strato-nskaydi

2- Olarak gelen ekranda hangi domaini yönlendireceksek karşısındaki yönet linkini tıklıyoruz.

strato-nskaydi2

3- Gelen ekranda Alt kısımda gelen pencerede dns ayarları tabına tıklıyoruz. Oradan da A kaydını değiştire tıklıyoruz.

 

strato ns kaydı- nameserver kaydı
strato ns kaydı- nameserver kaydı

4- Gelen pencerede nameserver ip adresimizi yazıp kaydet demeniz yeterli. Böylece siteniz yönlenmiş oluyor.

strato-nskaydi4

Nameserver ip adresinizi bilmiyorsanız. http://dnsaraci.com/ns-sorgula.php adresine dns adresinizi yazarak ip adresinize ulaşabilirsiniz.

Umarım Faydası dokunmuştur. Takıldığınız yerleri sorrmanız yeterli.

GÜNCELLEME : Ns adresleri ile ilgili ticket attığımda ise gelen cevap su sekilde;
ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederiz.

Ne yazık ki henüz sizin dilediğiniz şekilde NS ayarının alan adına uygulanması mümkün olmamakta.

Sizin yapabileceğiniz DNS ayarları A kaydı ve AAAA kaydı ile sınırlıdır.

blojen hakkında 117 makale
hayattan öğrendiklerini dili döndüğünce blogunda paylaşan. Uçurtma manyağı, tarla tarla gezmeyi seven teknolojiden kopamayan adam !

40 yorum

 1. ben yaptım ama benim site bana 2 adet nameserver vermiş hangisini uygulayacağım bilemedim
  ……………awsdns-16.co.uk
  …………….wsdns-63.com
  bende com olanın ip adresini alıp yapıştırdım şimdi beklemedeyim

 2. Kardeşim çok faydalı oldu ellerine sağlık ama şöyle bir sorun var. Cloudflare kullanmayı düşündüm bana iki adet name server adresi verdi maalesef bunları değiştiremiyorum, sadece ip adresi şeklinde kabul ediyor, başka çözümü yoksa alan adını transfer etmeyi düşüneceğim.

 3. merhaba ben domaını srtatodan aldım hostıng vadisinden ücretsiz hostınge nasıl bağlayabilirim bu yöntemde hangi ıp adresi olduğunu anlamadım yardımcı olurmusunuz

   • Daha 11:34 itibari ile mesaj gelmiş diyorki güvenlik sebebi ile alan adınızı başka bir sunucu hosting resellerda kullanamassınız sadece alt alan adı oluşturarak kullanabilirsiniz diyor dilerisniz bizden bilmem kaç dolarak hosting alabilirsiniz diyor sizin dediğiniz gibi yaptım öyle bekleyeyimmi 24 saat dolsun eğer olursa yaşaddım eğer olmassa sizce ne yapmalıyım

 4. Merhabalar benimde ytahmetkaan.blogspot.com adında blogum var stratodan ytahmetkaan.com domaini aldım ama bağlayamadım ıp kısmına ne yazacağımı bilmiyorum ?? acaba ıp ye ne yazıcağım (blogger kullanıyorum ) ??

 5. bende aynen senin gibi üyeliksiz işlem yaptım daha sonrada 10’a yakın sipariş verdim dns konusunuda kurcalayarak buldum diğer ayarlarıda kurcaladım fakat biraz daha geliştirmesi lazım..Bu almanlar bizi hala tanıyamamış bizim mantığımıza yatkın bi panel yapmaları gerekli..

 6. merhaba,
  wix ten site aladım,
  domain sunucularınızdaki ad sunucularının aşağıdaki gibi olduğunu kontrol edin.
  aaaa.wixdns.net
  aaaa2.wixns.net gibi iki tane adres veriyor
  Bunları strato üzerinden A kaydına mı gireceğim?
  Yoksa farklı bir siteye giderek bunların dns lerini mi öğrenmek gerekiyor?

1 geri izleme / bildirim

 1. Ucuz Domain Almak - 2 Tlye Domain Alın

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*