Staja Başlama Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

pufnoktaMerhaba arkadaşlar,

Bende stajı kazanan bir arkadaşınız olarak bu yolda yapmanız gereken yada yapılması gerekenleri madde madde yazacağım. Umarım yeni arkadaşlara bir faydası olur. Çok zor dense de bu sınavlar için yeni mezun öğrenciler için çok zor olmadığı ama aöften okuyup muhasebe işi yapan insanların daha fazla zorlandığını gördüm. Bunun nedeni de örgün eğitimde öğrencilerin zorlanarak da olsa maliye vergi , maliyet gibi dersleri almaları ve bu dersleri bir şekilde de olsa öğrenmiş olmalarının etkili olduğunu düşünüyorum.

Staja başlama sınavına nasıl hazırlanmalı ?

SMMM Staj başlatma sınavına nasıl hazırlanmak gerek ?

 • Öncelikle disiplinli bir program yapın. Herşeyden önce sınava başlamak için kendinize bir program yapın. Gerekirse kendinizi ödüllendirin. Hergün 2 saat kadar ayırmanız bu sınavı geçmenize yetecektir.
 • İnsanlara aldırış etmeyin. İnsanların sürekli çok zor sınav, geçemezsin vs gibi sözlerine aldırış etmeyin. Hiçbirşey kolay değil emek verdikten sonra herşey çözülür. Motivenizi böylece kaybetmemeye çalışın.
 • Dershaneye gidemiyorsanız bile videolu dersleri izleyin. Bol bol not alın. Aldığınız notların üzerinden  geçmeyi unutmayın.
 • Bol bol soru çözün. Bol bol soru çözmenizin mali müşavirlik staj sınavında size zaman  anlamında da katkısı olacağını unutmayın. Sınavda çıkacak bir çok soruyu daha şıkları görmeden cevaplamak için soru çözmeyi sakın ama sakın bırakmayın.
 • Takıldığınız noktayı es geçmeyin gerekirse birkaç kez üzerinden geçin.
 • %30 Konu %70 Test olarak çalışın. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar kazanma şansınız artar. Sonuçta yeni soru üretmenin zor olduğu bir alan muhasebe.
 • Çok çalışmak değil düzgün ve yararlı olabilecek bir şekilde sınava çalışmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Staj başlatma sınavını kazanmak için bu kadar şeyle başlamak yeterli olacaktır. Tabi her insanın kapasitesi farklıdır bunu göz önüne alarak kendine bir yöntem ve çalışma seçmesi faydalı olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra sınavı kazanmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Smmm staj başlatma sınavı hazırlanma konusunda sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmına alabiliriz arkadaşlar. Yakın zamanda ders notlarınıda özet şeklinde yayınlayacağız.

blojen hakkında 70 makale
hayattan öğrendiklerini dili döndüğünce blogunda paylaşan. Uçurtma manyağı, tarla tarla gezmeyi seven teknolojiden kopamayan adam !

10 yorum

 1. Merhabalar ben yeni mezunum bende bu yola girdim ve çalışmaya basladım fakat her gecen gün bu işi ,mesleği kötüleyenler çoğalıyor haliyle benim gibi tecrübesiz insanlar da demoralize oluyor,insanların amacı gerçekten sıkıntılarını mı dile getirmek yoksa rakip sayısını azaltma politikası mı uyguluyorlar ?

  • Staj başlatma sınavına başvurabilirsin. nette tarihler var. Sanırım 2 mayıs sondu. kendim yapamam dersen Smmm odalarının kursları var onlara gidebilirsin. olduğun şehirdeki SMMM odasını ararsan sana yardımcı olurlar başvuru için.

 2. Haziran da galiba sınav bende başvurcam ama ne yaoacağmı bilemiyorum. Ayrıca oruç da çalışmak da zor olacak gibi. Birde aklıma takılan acaba diyorum sadece 60 tane doğruya odaklanıp. Alan derslerine mi çalışsam sadece hem sınavda da vakit kaybı olmaz. Hangi derslere çalışsam yardmcı olur musunuz.Birde yanlış doğruyu götürüyor mu? Cvplarsanz mutlu olurum. Şimdiden tesekkur ederim.

 3. Ben aöfeden kamuyönetim mezunuyum smmm sinavina hazirlanmak istiyorum ama cok bir bilgim gok nasil hazirlanacagimida bilmiyorum hangi kaynak hazirlanmak icin daha iyidir yardimci olursaniz sevinirim

2 geri izleme / bildirim

 1. İktisat Fakültesi OKuyanlar ve Okuyacaklara Nasihatler | Blojen
 2. Staj Başlatma Sınavı İçin Ders Notları | Blojen

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*