İçeriğe geç

Staja Başlama Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

pufnoktaMerhaba arkadaşlar,

Bende stajı kazanan bir arkadaşınız olarak bu yolda yapmanız gereken yada yapılması gerekenleri madde madde yazacağım. Umarım yeni arkadaşlara bir faydası olur. Çok zor dense de bu sınavlar için yeni mezun öğrenciler için çok zor olmadığı ama aöften okuyup muhasebe işi yapan insanların daha fazla zorlandığını gördüm. Bunun nedeni de örgün eğitimde öğrencilerin zorlanarak da olsa maliye vergi , maliyet gibi dersleri almaları ve bu dersleri bir şekilde de olsa öğrenmiş olmalarının etkili olduğunu düşünüyorum.

Staja başlama sınavına nasıl hazırlanmalı ?

SMMM Staj başlatma sınavına nasıl hazırlanmak gerek ?

 • Öncelikle disiplinli bir program yapın. Herşeyden önce sınava başlamak için kendinize bir program yapın. Gerekirse kendinizi ödüllendirin. Hergün 2 saat kadar ayırmanız bu sınavı geçmenize yetecektir.
 • İnsanlara aldırış etmeyin. İnsanların sürekli çok zor sınav, geçemezsin vs gibi sözlerine aldırış etmeyin. Hiçbirşey kolay değil emek verdikten sonra herşey çözülür. Motivenizi böylece kaybetmemeye çalışın.
 • Dershaneye gidemiyorsanız bile videolu dersleri izleyin. Bol bol not alın. Aldığınız notların üzerinden  geçmeyi unutmayın.
 • Bol bol soru çözün. Bol bol soru çözmenizin mali müşavirlik staj sınavında size zaman  anlamında da katkısı olacağını unutmayın. Sınavda çıkacak bir çok soruyu daha şıkları görmeden cevaplamak için soru çözmeyi sakın ama sakın bırakmayın.
 • Takıldığınız noktayı es geçmeyin gerekirse birkaç kez üzerinden geçin.
 • %30 Konu %70 Test olarak çalışın. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar kazanma şansınız artar. Sonuçta yeni soru üretmenin zor olduğu bir alan muhasebe.
 • Çok çalışmak değil düzgün ve yararlı olabilecek bir şekilde sınava çalışmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Staj başlatma sınavını kazanmak için bu kadar şeyle başlamak yeterli olacaktır. Tabi her insanın kapasitesi farklıdır bunu göz önüne alarak kendine bir yöntem ve çalışma seçmesi faydalı olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra sınavı kazanmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Smmm staj başlatma sınavı hazırlanma konusunda sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmına alabiliriz arkadaşlar. Yakın zamanda ders notlarınıda özet şeklinde yayınlayacağız.

19 Yorum

  • Cahit Cahit

   Ben aöfeden kamuyönetim mezunuyum smmm sinavina hazirlanmak istiyorum ama cok bir bilgim gok nasil hazirlanacagimida bilmiyorum hangi kaynak hazirlanmak icin daha iyidir yardimci olursaniz sevinirim

 1. sertan sertan

  Hocam kaynak olarak deha yayınlarını öneriyorlar sizin öneriniz nedir?

  • blojen blojen

   deha yayınları ve islam çinkaya’nın staja başlama kitabı olabilir.

   • Cahit Cahit

    Smmm sinavi icin hangi kaynaklari tercih edersiniz hocam yardimci olursaniz sevinirsiniz.

    • blojen blojen

     Hocam kaynak olarak deha veya est yayınlarını kullanabilirsiniz. Aöf kitapları da maliyet ve muhasebe konusunda yararlı olabilir olabildiğince soru çözmeniz yararınıza olacaktır.

 2. Orhan Orhan

  Merhabalar ben yeni mezunum bende bu yola girdim ve çalışmaya basladım fakat her gecen gün bu işi ,mesleği kötüleyenler çoğalıyor haliyle benim gibi tecrübesiz insanlar da demoralize oluyor,insanların amacı gerçekten sıkıntılarını mı dile getirmek yoksa rakip sayısını azaltma politikası mı uyguluyorlar ?

  • Merve Merve

   bence politika. o kadar kötüyse staja başlayınca vazgeçip kpss kassınlar, banka sınavına girsinler. kim çok kötü bir işi yapmak ister ki?

 3. iyi gunler . staja baslama sinavndan bahsetmissiniz. ben siyaset bilimive kamu yonetimi mezunuyum ne uzerine basvuru yapabiliri. neredn basvuruyoruz. yardmci olabilir misnz

  • Merve Merve

   Staj başlatma sınavına başvurabilirsin. nette tarihler var. Sanırım 2 mayıs sondu. kendim yapamam dersen Smmm odalarının kursları var onlara gidebilirsin. olduğun şehirdeki SMMM odasını ararsan sana yardımcı olurlar başvuru için.

 4. Yalnz Yalnz

  Haziran da galiba sınav bende başvurcam ama ne yaoacağmı bilemiyorum. Ayrıca oruç da çalışmak da zor olacak gibi. Birde aklıma takılan acaba diyorum sadece 60 tane doğruya odaklanıp. Alan derslerine mi çalışsam sadece hem sınavda da vakit kaybı olmaz. Hangi derslere çalışsam yardmcı olur musunuz.Birde yanlış doğruyu götürüyor mu? Cvplarsanz mutlu olurum. Şimdiden tesekkur ederim.

 5. smmm hakan yurdakal smmm hakan yurdakal

  arkadaşlar tabiki bu işi yapmak istiyorsanız belgenizi almalısınız.fakat belgeyi almak tek başına yeterli olmayacak.mali müşvairliğin yüzde doksanı pratik bilgidir.sınavda gördüklerinizle ilerde uygulayacaklarınız birbirinden çok farklı olacak.yaşı küçük olanlar sınavdan önce tecrübe kazanmalı yada sgsyi kazandıktan sonra acilen bir büroya girmeli asgari ücretle bile olsa.yaşı geçmiş olanlar ise farklı dallara yönelmeli.çünkü tecrübe kazanmak için düşük maaşları kabul etmelisiniz. bu kadar masraf yapıp çalışıp teoride bunlardan farklı olduğunu gördüğünüzde tecrübesizlik sebebeiyle büronuzu açarsanız başarısız olacaksınız bir firmada çalışmak isterseniz daha mülakat aşamasında kaldığınızı göreceksiniz.bu yüzden bu mesleğin stajı bile sınavla.ama ne yaparsanız yapın sahte staj göstermeyin zaten 5 senede tecrübe kazanırsınız.kimsenin şevkini kırmak istemem ama gerçeklerle yüzleşmek lazım.ilerde pişman olmamak bugünün fırsatlarını kaçırmamak için.sınav zor ama kazanmak imkansız değil.kursa gidemeyenler videoları izlesin son 2 ay hergün 1 saat soru odaklı çalışsın.ama önce hesap planının mantığını anlayın sonra bol bol soru çözün 60 almak zor değil.ama mali müşavir olmak iş hayatınızı garanti etmeyecek bunuda bilmenizi isterim.

 6. deniz deniz

  merhaba
  Sınavda hangi sorulardan başlanmalı.

 7. ibrahim ibrahim

  ben aöfdenmezun olucam bu yıl ve smmm staj sınavına girmek istiyorum muhasebeden anlamıyorum açıktan okuduğum için bilgisizim sizce hangi kitaplar ve hangi videolar faydalı olur yardımcı olursanız cok minnnettar olurum

 8. ÖZNUR ÖZNUR

  üniversiteden 10 yıl önce mezun oldum. Özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyorum. Daha yeni karar verdim maalesef sınava girmeye. Bilgiler eskimiştir diyerek her gün konu anlatımlarına çalışıyorum fakat konu anlatımını yüksek tutmayın dediniz kafam da karıştı açıkçası. Bende bilgi olmadan test ne işe yarar mantığı ile başlamıştım. Deha nın tam setini aldım. konuları bırakıp büyük test kitabını mı çözeyim mesela? Bir de her gün atıyorum 3 konu çalışıyorum bazı arkadaşlar kitap kitap çalış diyorlar. Bu konuda ne önerirsiniz?

 9. ErtrLAKC ErtrLAKC

  Öncelikle hepinize selamlar arkadaşlar.. Ben sınava okulu bitirdikten 6 yıl sonra girmeye karar verdim ve ilk girişte kazandım çok şükür. Sınava kendi imkanlarımla evde çalıştım, size önerim bu sınav çok zor değil çalışınca yapılacak bir sınav. Ben özel sektörde çalışıuorum ve çok yoğun be yorucu bir işim olmasına rağmen(haftanın 3 günü mesaiye kalıyor ve cumartesi de çalışıyorum) hergün en az 1 en çok 3 saat çalışarak her derse 1 hafta ayırdım, 2 ay konu+konu testleria, 2 hafta tekrar, son 2 hafta test çözdüm. Kaynak olarak EST ve ProfDr Erhan Sevilengül’ün Genel Muhasebe kitabından çalıştım. Meslek derslerine çok yoğunlaştım ki 58 sorudan 41 doğru yaparak sınavı kazandım. Finansal – Maliyet – Fin. Analiz – Denetim derslerine yoğunlaşın hukuk derslerini 2 kez okuyup test çözün yeter. Alandan 55 GKGY 10 yaparak 65 küsür puan aldım(ağırlıklı ortalama yöntemi sayesinde).. Çalışıp emek veren herkesin kazanması dileğiyle..

 10. SMMM ADAY SMMM ADAY

  HOCAM SMMM STAJ BASLATMA SİNAVİNA HAXİRKANACAGİM ELİMDE UC BES KAYNAK KİTAP VAR AMA 2015-2016 YİLLARİNA AİT BUNLARLA HAZİRKANSAM OLUR MU İLLAKİ 2017 BASKİKARİNİN OLMASİ SART Mİ BİR ZARSRİ OLUR MU

 11. Sercan Sercan

  merhaba arkadaşlar, ben 2016 ekim ayı itibariyle sınavı geçmiştim ilk seferde 70 kisür almıştım. Ben yüksek lisans tezi yazıp aynı zamanda da çalıştıgım için 1.5 ay vaktim vardı çalışmak için bir ayda oda ya ait olan staj başlatma kitaplarının özetlerini çıkarmıştım sanırım toplamda 1000 kisür sayfayı 100 kisür sayfaya indirmiştim sözel(hukukların tamamı, denetim) ve analiz, maliyet muhasebesi gibi bazı teknik olan dersleri. Bunlara finansal muhasebe, maliye, iktisat dahil değil. Cunkü burda özetten çok bellir bir alt yapıya sahip olmak gerekli İsteyen olursa bu notları üniversitede fotokopiye satıyorduk sizlerlede paylaşabiliriz. Sercangultekin1334@gmail.com ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir