Sistit Nedir, Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Sistit Nedir, Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Sistit, bayanların sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon olan sistit idrar yollarında görülmektedir. Sık idrar yapma isteği ile kendisini belli eden sistit, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon böbreklere kadar ilerleyebilir ve daha ciddi problemlere yol açabilir.

Sistitin belirtilerinden bir kaçı; idrarın damla damla gelmesi, cinsel ilişki esnasında ağrı, idrar yaparken tam rahatlayamama ve idrar yaparken yanma benzeri şeylerdir. Ayrıca idrara çıkmakta zorlanma da görülebilir. Sistit evli, bekar ve yaş farkı gözetmeksizin her bayanda görülebilir. Fakat sistit olma olasılığı evli bayanlarda daha fazladır. Çünkü cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklardan olan sistit özellikle evliliğin ilk haftalarında kendini gösterebilir. Bu yüzden sistite yakalanmamak için ilişki sonrasında mutlaka idrar yapılmalıdır. Bekar bayanlarda ise bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılmayıp mesane duvarına yapışması sebebiyle görülür.

Sistite neden olan faktörler ise;

  • Dar iç çamaşırı kullanmak,
  • Uzun süre oturmak,
  • Stres,
  • Tuvalet temizliğini düzgün yapamamak,
  • Cinsel ilişki,
  • İdrarın tam boşalmaması,
  • Diyabet,
  • Temizlik esnasında kullanılan kimyasal maddelerdir.

Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Sistite yakalanmamak için aldığınız tedbirler işe yaramadıysa tedavi sürecine geçmeniz önerilir. Sistit tedavisinde sıklıkla antibiyotik kullanılması tavsiye edilmektedir. Yaklaşık bir haftalık süre boyunca antibiyotik kullanarak sistitten kurtulabilirsiniz. Sistite bir daha yakalanma riskini azaltmak için antibiyotiği bitene kadar kullanmanızda fayda var. İlaç kullanmadan sistiti tedavi etmek oldukça zor fakat imkansız değil. Antibiyotiğin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz sıcak su torbası da sistitin geçmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca bol bol su tüketmek sistit tedavisinde çok önemli. Günde en az 3-4 litre su içerek idrar ile ilgili problemlerinizi azaltabilirsiniz.

 

 

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir