IOTA Nasıl ve Nereden Alınır? IOTA Nedir?

IOTA Nasıl ve Nereden Alınır? IOTA Nedir?

Son zamanların dijital para birimlerinden özellikle alt coinlere yüklü miktarlar aktarılmaya başladı. IOTA bunlardan birisi! Çıkalı henüz çok yeni olan bu para birimi Microsoft, Fijutsu gibi firmaların desteği ile çok hızlı bir yükseliş yakaladı! Ve Coin Market sıralamasında ilk 4’e girmeyi başardı! Şuan 3,50$ civarı işlem görmektedir. 2 gün önce 5.5 $ seviyesindeydi. Ani düşüş ve yükselişler yaşayan bu para birimi ile ilgili alım konusunda bilgiler vermek istiyorum.

IOTA NEREDEN ALINIR?

IOTA henüz Türk borsalarında yok,hatta bir çok yabancı borsada da yer almıyor. Ancak binance, bitfinex gibi yabancı borsalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

IOTA Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

IOTA’nın diğerlerinden farkı kullanmış olduğu “Tangle” Teknolojisi. IOTA’nın diğer alt coinlere göre en büyük avantajı kullandığı yeni Tangle teknolojisi. Tangle, Blockchain’den farklı olarak birbirine bağlı veri zincirleri yerine “dag” adı verilen ve yönlendirilmiş yönsüz çizelge olarak tercüme edilebilen bir teknoloji kullanıyor.

Tangle tıpkı blockchain gibi eşler arası doğrulama ilkesine dayanırken, işlemlerin gerçekleşmesi için herhangi madencilere ihtiyaç duymuyor.

Bir işlem yapmak isteyen yatırımcının, ağdaki geçmiş iki işlemi onaylaması gerekiyor. Bu sayede döngüde gereksiz doğrulama zamanı harcanmazken daha da merkezsiz bir platform sunuyor.

IOTA’nın diğer coinlerden farkı;
• Madencisi yok.
• İşlem ücreti yok.
• İşlem sayısı arttıkça hem daha hızlanan sistemi var hem de daha güvenli hale geliyor.
• İnternete bağlı olmasanız da işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz.

IOTA Nasıl ve Nereden Alınır?
IOTA çok yeni bir yatırım aracı olduğu için sadece birkaç exchange sitesinde mevcut.

Şimdi size IOTA nasıl alınır onu anlatalım;
Öncelikle yerli borsalarda IOTA alma şansınız yok. Onun için size en kısa yoldan nasıl iota alınır onu açıklayalım.

İlk olarak herhangi bir yerli borsaya kayıt olarak (Örn. koineks.com) yatırmak istediğiniz tutarı borsadaki hesabınıza aktarın. Paranız borsa hesabınıza geçtiğinde isteğinize göre bu para ile önce bitcoin, ethereum veya litecoin alın. Bu coinler arasında transfer ücreti en düşük olan litecoin tercihimizdir.

Ardından yine onay süreci (2 BTC ye kadar hesap onaysız işlem yapabiliyorsunuz) ve altcoin çeşitliliği açısından tavsiyemiz Binance.com’dan hesap açıyoruz.

Binance.com’da hesabınızı oluşturduktan sonra sağ üst menüden Funds > Deposits & Withdrawals adımlarını takip ediyoruz.

Ardından açılan ekranda LTC (Litecoin) satırının sonunda bulunan Deposit butonuna tıklayıp, açılan ekranda cüzdan adresinizi göreceksiniz. Bu adres, Binance hesabımıza litecoin transferi yaparken lazım olacak.

Şimdi örnekteki sitemiz Koineks.com daki hesabımıza geri dönüyoruz. Burada üst menüden önce “Cüzdan” ardından da “Litecoin” e tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.


Bu ekranda sağ tarafta gördüğünüz Litecoin Çek yazısının altında “Cüzdan numarası giriniz” yazıyor. İşte buraya Binance.com’dan az önce oluşturduğumuz cüzdan adresini kopyalayarak buraya yapıştırıyoruz. Burada muhakkak dikkat etmeniz gereken Binance’den aldığınız adresin kesinlikle Litecoin cüzdan adresi olması gerektiğidir. Yanlışlıkla farklı bir coin’in cüzdan adresini girerseniz transfer işlemi gerçekleşmeyecektir. Altındaki Miktar kısmına da transfer etmek istediğiniz Litecoin miktarını yazıyorsunuz. Son olarak alttaki TRANSFER ET butonuna tıklayıp cep telefonunuza gelen onay kodunu girerek transfer işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

İşlem yoğunluğuna göre 15-20 dk arası transfer ettiğiniz Litecoin’ler Binance hesabınıza geçmiş olur. Şimdi Binance hesabınızdaki litecoinleri nasıl iota çevireceğinizi anlatalım.

Binance.com anasayfasında alttaki ekrana geldiğinizde üstte “BTC Markets” altta da “LTC/BTC” ye tıklıyorsunuz.

Açılan ekranda alttaki görselde okla gösterilen “Sell” bölümünden LTC’lerinizi satıp BTC ye dönüştürmüş oluyorsunuz.


Şimdi Litecoin’imizi satıp Bitcoin almış olduk. Sırada Bitcoin ile IOTA alacağız. Yine Binance ana sayfasına dönerek IOTA/BTC ye tıklıyoruz ve alttaki ekran karşımıza çıkıyor. Litecoin satarken Sell LTC bölümünü kullanmıştık. Burada da Buy IOTA bölümünü kullanarak Bitcoinlerimiz ile IOTA satın alıyoruz.


Hepsi bu kadar. Bol kazançlar.

Kaynak: https://finanstic.com/kripto-paralar…il-alinir.html

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir