Instagram’da Takipçi Arttırmanın Yolları

İnstagram da Takipçi Arttırmanın Yolları hakkında elbet birçok yazı bulunuyor! Ancak bunların hangisi daha doğru, hangisi değil? Biz sizin için en doğru yazıyı bulduk ve yayınladık. Umarım faydalı olur!

1- İçerik Kraldır!

Bizim şirketçe aldığımız bir çok eğitimde konuşmacıların klasik sözüdür: “Content is King”. Instagram’da paylaştığınız içeriğin fotoğraf kalitesi, başlı başına güçlü bir etkendir. Sadece eski model bir telefonunuzdan oaklanmamış fotoğraflar paylaşarak bir takipçi kitlesi oluşturabilir misiniz sizce? Bu noktada kamerası çok iyi bir telefon veya fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak.

İçerik sadece fotoğrafla da sınırlı kalmıyor. Nasıl bir Instagram profili olacağınıza bağlı olarak fotoğrafın altına yazacaklarınız da önemli. Eğer bir manzara fotoğrafları paylaşan hesap olacaksanız tek cümlelik bir şey yeterli, ancak benim gibi gastronomi üzerine bir profil oluşturmak isterseniz biraz daha tanımlayıcı cümleler yazmakta fayda var. Nerede hangi yemeği denediniz, sizi cezbeden noktaları neydi vb. gibi bilgiler Instagram takipçi bazınız için önemli olabilir.

2- Düzen ve Dedikasyon

Düşünüyorum da 1.5-2 yıldır yönettiğim Beyaz Yakalı Gurme hesabında hiç paylaşım yapmadığım gün sayısı iki elin paymaklarını geçmez. Bu konuda korkunç bir dedikasyona sahibim. Gözümden lazer ameliyatı olduğun gün bile, bir gün önceden ameliyat günü paylaşmak üzere Instagram’a paylaşım kaydetmiştim.

Paylaşım sıklığı konusuna gelecek olursak, herkesin farklı bir stratejisi var. Ben baymadan günde 1, maksimum 2 paylaşım yapma taraftarıyım. Daha fazla yapan blogger arkadaşlarım da var ama kesin doğru nedir, bilmiyorum.

Artık hayatımıza Instagram Hikayeleri de girdiği için her gün salak saçma olsa bile 4-5 tane hikaye paylaşıyorum. Çünkü bu kısım da artık “keşfet” sekmesinin üzerinde çıkabiliyor.

Instagram Etiket Kullanımı

3- Verimli Etiket Kullanımı

Bu konudaki kesin doğruları bilmiyorum, ama çıkarımlarım var. Instagram şu anda maksimum 30 etikete izin veriyor. Bu etiketler sizin fotonuzun kategorisini belirliyor ve o etiketlerde o andaki yoğunluğa göre sizin görüntülenmenizi arttırıyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey kullandığınız etiketin büyüklüğü. Mesela “gurme” etiketi yaklaşık 150bin fotoğraf içeren, çok da derin olmayan bir etiketken, “gourmet” etiketi 1.5 milyona yakın fotoğraf içeriyor. Yani üste çıkmanız daha zor. Kullandığınız etiketleri denge içerisinde dağıtmakta fayda var.

4- Kritik Paylaşım Saatleri

Bu zaman içerisinde takipçi kitlesiyle birlikte oturan bir olgu, ama bir gerçek var ki Türkiye’de çoğu kullanıcı’nın aktif şekilde Instagram’a baktığı saatler 19.00-20.00 arasında. Haftaiçi sabah yaptığım bir paylaşım ile akşam yaptığım bir paylaşım arasında ciddi beğeni farkı oluyor ve sabah yapılan paylaşım “keşfet” kısmına daha zor düştüğü için takipçi pek gelmiyor.

5- Yarışmalar Düzenleme

Bu benim hiç yapmadığım ve sevmediğim bir method, ama işe yarıyor. Sıkça görmüşsünüzdür, “bu fotoğrafın altına 3 kişi ekle, xxxxx hesabını takip et, sonra amuda kalk ve bekle!”. Ya ben tembel adamım, o kadar yorum atanı say, excel’e gir, çekiliş yap uğraşamam. Ama doğruya doğru, deli gibi yorum alıyorsunuz ve etkileşim metrikleriniz arttığı için ciddi bir takipçi kitlesi geliyor.

Haa bir dipnot. Bir kez bu olaya tepki göstermek için bir paylaşım yaptım. Millet okumadan 3 arkadaşını etiketledi. Demek ki firmalar için baya kötü bir işbirliği yöntemiymiş değil mi?Linke tıklayıp bakabilirsiniz.

Instagram Takipçi Arttırma

6- Sürekli Etkileşim 

Telefon bir organınız olmasın tamam, ama Instagram’da bir fotoğraf paylaştığınızda o fotoğrafa gelen her yoruma cevap vermelisiniz. Bir ünlü isim değilseniz, blogger olarak adınızı duyurmanız çok zor. Her yoruma cevap verin ki, bir sonraki fotonuzda yorum için daha çok kişiyi teşvik edin. Instagram’da şu an en önemli metriklerden biri bir fotoğrafım kaç yorum aldığı. Biraz daha özelleştirirsek yorum/beğeni yüzdesi bence çok kritik.

Bu işi biraz daha abartalım. Fotoğraf paylaştığınız anda eliniz telefonda oldun ve sizin fotoğrafınızı beğenen herkesin profiline bakıp onların fotolarını beğenin. Bu hem daha sadık bir kitle yaratacak, hem de o kişinin tekrar profilinize girip bir çok fotonuzu beğenmesine yol açabilecektir. Zor mu? Evet zor, ama başarı kolay bir yoldan geçmez.

7- Facebook Sayfası veya Instagram Reklamı Verme

“Ne kadar ekmek o kadar köfte” diyor Mark Zuckerberg abimiz. Facebook Sayfamda bir şey paylaştığımda arkadaşlarım bile görmüyor artık, para vermezseniz o paylaşım akışa düşmüyor resmen. Instagram da gittikçe bu hali aldı. Bu nedenle bu iki mecra arasında köprü kurup reklam vermekte fayda var. Kısa sürede daha fazla organik kullanıcıya ulaşabilirsiniz ve Instagram takipçi kitlenizi arttırabilirsiniz. Bu noktada facebook reklam kurallarını ve stratejilerini okumakta fayda var. Zira doğru seçilmemiş bir hedef kitle, boşa atılan para demektir.

Bir de Instagram ve Facebook kullanımında benim için en önemli ayrıntı tıklanılabilir link paylaşma özelliği. Mesela popüler bir yazım olan Belgrad Restoran Tavsiyeleri için Instagram’da sadece profilinize koyabilirsiniz, ama Facebook’ta tıklanabilir bir link halince paylaşabilirsiniz.

8- Mention Alma ve Repost Kovalama

Burada iş birlikleri ve “networking” önemli. Paylaşımlarınızda gittiğiniz yeri veya ilgilendiğiniz markaya atıfta bulunup (@mention) markanın sosyal medya hesabının dikkatini çekmeye çalışabilirsiniz. Takipçisi yüksek bir markadan gelecek bir repost epey takipçi getirecektir. Aynı şekilde takipçisi yüksek bir blogger’ın paylaşımında sizi mention etmesi de bir anda yüzlerce takipçiyi profilinize yönlendirir.

9-  Veee Şu Meşhur Yol: Follow Unfollow

Çok ezik bir yol ama işe yarıyor arkadaşlar. Atıyorum seyahat blogger’ı olarak Instagram takipçi bazınısı arttırmak istiyorsunuz. Seçin bir tane seyahat blogger’ı ve onu takip edenleri takip etmeye başlayın. Bir süre sonra sizi geri takip edenler olacaktır. Sizi takip etmeyenleri de apple store/androin’de bir sürü benzer uygulama var, oradan bakıp takibi bırakabilirsiniz. Bunun negatif yani bir süre sonra takipçi sayınız artacaktır, ancak takip ettiğiniz kişi sayısı da artacaktır. Bu noktada sizi takip edenlerden de ayıklama yapıp Instagram akışınızda takip ettiğiniz kişileri daha rafine hale getirmeniz gerekiyor. Allah kolaylık versin 🙂

10- Etkileşim Yaratacak Programlar Kullanma

Bu benim hala Instagram takipçi arttırma için şüphelerim olan bir konu, ama internette hızlı bir google araması yaparsanız bir çok program var. Belirleyeceğiniz koşullar içerisinde otomatik yorum, beğeni yapan siteler mevcut. Örneğin etiketimi “gurme” olarak belirledim, lokasyonum da İstanbul olsun. Bu koşulu sağlayan “gurme” etiketi kullanmış fotoları sırasıyla beğenmeye veya yorum atmaya başlıyor program. Size saçma sapan smiley şeklinde yorumlar geliyorsa mesela bilin ki bu programdan atılıyor. Ayrıca 7500 kişiyi takip eden bir blogger size beğeni atıyorsa bilin ki o beğeni bu programdan geldi 😉

 

kaynak; beyazyakaligurme. com/instagram-takipci-arttirma-en-iyi-10-yolu/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir