İçeriğe geç

İnstagram Hesabı şikayet ile kapattırılır mı?

Dünyaca ünlü kişilerden, en yakın tanıdıklarımıza kadar günümüzde hemen hemen herkes Instagram kullanıyor. Böyle bir popülerlik, hâliyle beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Birçok kez adınıza hesaplar açılıp istemediğiniz resimler paylaşılabiliyor. Ya da eskiden açtığınız ama şimdi girmediğiniz İnstagram hesabı var ve bunun içeriği de sizi rahatsız edebiliyor.Şimdi İnstagram hesabı şikayet ile nasıl kapatılır adım adım bakalım.

İstemediğiniz İnstagram Hesabı Nasıl Kapattırılır?

Instagram’da şikayet ederek hesap kapattırılır mı?

Her ne kadar Instagram gizlilik ve güvenliğe son derece önem verse de, yine de sahte profiller veya rahatsız edici içeriklerin yer aldığı hesaplar ortalıkta gezmeye devam ediyor.
Instagram da tıpkı sıradan kullanıcılar gibi bu tür hesaplardan rahatsız ve şikayetleri de daima değerlendiriyor. Dolayısıyla, bir Instagram hesabını şikayet ederek kapattırabilirsiniz. Yine de bu her durumda geçerli değil ve bazı şartlar var.

Instagram profilini nasıl kapattırırım?

Tabii ki bir hesap ne kadar çok şikayet alırsa, kapanma hızı da doğru orantılı olarak artıyor. Yani fazla sayıda şikayet alan Instagram hesapları, inceleme esnasında öne geçiyor. Yine de çok şikayet edilen her hesap kapanacak diye bir durum yok. Hatta eğer gerçek ve normal profilleri haksız yere şikayet ederseniz, sizin ceza almanız daha olası.
Dolayısıyla, şikayet edeceğiniz profiller sadece rahatsız edici içerik barındıran veya sahte olan hesaplar olmalı. Instagram, özellikle taklit hesaplar için ciddi önlemler almış durumda ve kısa sürede de yaptırımlar uygulanıyor.
Bunun için http://help.instagram.com/contact/636276399721841 adresine giriş yapmak ve formu doldurmak gerekiyor. İşletmenizi, sizi veya çocuğunuz gibi temsil ettiğiniz birini taklit eden hesapları şikayet edebilirsiniz. Buna rağmen, taklit edilen kişi bir tanıdığınızsa, Instagram şikayette onun bulunmasını istiyor.
Bu adımda Instagram sizden adınızı soyadınızı, iletişim için e-posta adresinizi, varsa Instagram kullanıcı adınızı, şikayet edilen hesabı, kimliğinizi ve ek açıklamaları talep ediyor. Gerekli formu doldurduktan sonra Instagram şikayeti değerlendirmeye alıyor ve tabii ki, şikayet sayısı ne kadar çoksa süreç de o kadar hızlanıyor.

İnstagram hesabı kapattırmak için şikayetin içeriği ve şikayet edilen sayfanın takipçisi de önemlidir. Şikayet sayısının takibe oranı kapattırmak için önem taşır.

İnstagram Hesabı Kaç Şikayette Kapatılıyor?

Bunun için bir rakam vermek doğru değildir. Örnek vermek gerekirse 1 milyon takipçisi olan bir hesabı kapatmak için 1000 şikayet yeterli olmayabilir ancak 50 kişinin takip ettiği bir instagram hesabını kapatmak için 10-15 kadar şikayet dahi yeterlidir. Burada şikayet sayısı değil şikayet sayısının takipçi oranı ve paylaşılan içeriğin ne konuda olduğu ile ilgilidir. Sadece şikayet ederek kapanmaz ancak haklı  bir gerekçeniz varsa onu ileterek de çözüm bulabilirsiniz. Şikayetiniz sonrası size instagramdan bir geri dönüş sağlanacaktır.

21 Yorum

 1. MSP MSP

  Şunu size kesin söyleyebilirim: Sosyal medyada şikayete en çok değer veren İnstagram…!
  Her şikayeti değerlendiriyor gerçekten!

 2. Merhaba Şu vereceğim Instagram hesabı pı nın kapanmasını sizden arz ederim ölmüş bir kişinin üzerine açılmış bu Instagram hesabının kapatılmasını istiyoruz hesabın ismi Yeliznurkaanelif7871 Bu verdiğim hesabın kapanmasını sizden arz ederim ölmüş bir kişinin daha fazla rencide edilmesinin istemediğimiz den bu şikayette bulunuyoruz lütfen sizden rica ediyoruz en kısa zamanda bu hesabın kapatılmasına istiyoruz

  • Ölmüş bir kişinin üzerine açılan Instagram hesabı olduğu için bu durumdan çok rahatsız insanlara s**** s**** mesajları atıp onlara sapıkça şeyler yazar bu Instagram hesabındaki kişinin bir an önce durdurulmasını Sizden rica ile arz ederiz Lütfen bu gün içerisinde bu hesabın kapatılmasına Sizden rica ediyoruz ölmüş bir insanın daha fazla rencide olmasını istemiyoruz atılan sapıkça mesajlar insanlara edilen tacizler durdurulmasını ve sizlere güvendiğimiz için bu şikayeti buradan gerçekleştiriyoruz çok teşekkür ederim Instagram ailesi

 3. Lütfen bu gün içerisinde bu Instagram hesabın kapanmış olduğunu görmek istiyoruz ölmüş bir kişinin üzerinden yapılan küfürlü hakaret etti ağıza alınmayacak şekilde Yazılan Mesajlar ölmüş kişinin arkadaşlarına yollanmaktadır O yüzden bu reklam hesabını kapanmasını bugün için ne bu kolayına bitmesini istiyoruz sizden tek ricam var bu olayı bir an önce düzeltip bu Instagram hesabından kapatılmış olarak görmek istiyoruz

  • Bu İnstagram hesabına günlerdir saçma sapan yorumlarla ölmüş bir kişinin fotoğraflarını paylaşıp Altına da asılsız bir şeyler yazılmasını sizde görüyorsunuz dur Siz de göreceksiniz dir Lütfen bu Instagram hesabını kapanmasını ve bu olayın bir an önce kapatılmasını sizden arz ederiz teşekkür ediyorum Instagram ailesine

 4. tuba tuba

  Eski instagram hesabımın şifresini unuttum ne yapsam da bir ttürlü geri alamıyorum lütfen rica ediyorum kapatılsın

  • Ya benimde öyle oldu ama ben açmak istiyorum sifremi unuttum

 5. Gizli Gizli

  Arkadaşlar vereceğim hesabı lütfen şikayet edin çünkü sahte hesap yani bi tanıdığımin hesabını çaldı
  osmangunes0925

 6. ıyevry ıyevry

  birkatilingunluguxx şikayet edin

 7. sevda sevda

  sevdacobannc hesabnın kapanmasını istiyorum

 8. sevda sevda

  sevdacobannc hesabnın kapanmasını istiyorum kullanmak istemiyorum

 9. CEYDA ALICI CEYDA ALICI

  ARKADAŞLAR ADIMA AÇILAN SAHTE BİR HESAP VAR LÜTFEN ŞİKAYET EDERMİSİNİZ KAPANMASINI İSTİYORUM.

  @__alcsngl__

 10. Yepfit sayfasını şikayet eder misiniz lütfen hesabım bir başkasının eline geçti düzelmiyor

 11. Istagramimi kapatmai isdityolum acinmiyo ve hic nuamrayida kaybettim elostada yok lutfen kapatilmisinizelifaralan6852

 12. savas savas

  izmitin_cilgin_kiziii bu hesabı acilen şikayet edermisiniz

 13. aleyna aleyna

  pelin.ertürk lütfen kapansın lütfennnn

 14. arkadaşlar şifremi unuttum hesabımı şikayet edermisiniz kapansın….kubra_tprk312

 15. buket buket

  buketozerx hesabıma erişim sağlayamadığım için yeni bir tane açtım lütfen şikayet eder misiniz?

 16. Ben instagram hesabımı yanlışlıkla bir süreliğine kapata basmışım ve açmaya çalıştım bana her zaman şifre soruyorlardı ve şifremi unuttum hatırlamıyorum ne yapabilir lütfen bana yardımcı olun

 17. Züleyha Çakır Züleyha Çakır

  Dulberfin adlı hesabı şikayet edermisiniz lütfen tehlikeli ve sahte

 18. Züleyha Çakır Züleyha Çakır

  Doğan Öz adlı hesabı şikayet edip kapattırmaya yardımcı olun ne olur tehdit ediyor lütfen çok acil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir