Flakka nedir? Türkiye de var mı? Flakka etkileri ve belirtileri nelerdir?

Flakka nedir?

Flakka, amfetamin gibi uyarıcılara benzer fiziksel ve psikolojik etkileri olan, resmi adı “sentenik katinon” olarak geçen, halk arasında banyo tuzu ya da molly olarak tanınan öforik uyarıcıların yeni nesil bir versiyonudur. (bu arada molly diye bilinen bütün uyarıcılar banyo tuzu içermez, methylenedioxymethamphetamin içeren her türlü uyuşturucuya gençler arasında “molly” denebiliyor.)

ilk neslin başlıca bileşenleri metilon ve mefedron olan bu uyarıcılara, alpha-pvp (gravel) ve metamfetamin ve / veya klonazepam katkılı yeni bir nesil de katıldı. (a-mdpv, g-mdpv) işte buna da genellikle flakka / flocka deniyor. “bath salths” olarak bilinen ilk nesle göre çok daha güçlü bir etkisi var. gravel ismini almasının sebebinin de most extreme awesomeness vurgusundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Flakka etkisi ne kadar sürer, nasıl kullanılır?

etkisi ilk 15 dakika içinde başlıyor, 4-6 saat arası sürüyor. (bilinen en uzun vaka 8 saat sürmüş.) solunarak, içilerek, damardan ya da çiğnenerek kullanılabiliyor.

Flakka nasıl, nerede satılır?

Bu banyo tuzları, eskiden bildiğiniz market ürünüydü fakat, son zamanlarda bilinen tek bir formülü yok. genellikle birkaç maddenin bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor ve çoğunlukla internet alışverişi üzerinden satılıyor. flakka da bu kokteylerden biri.

Image result for flakka

“tasarım ürünü” şeyler gençler arasında popüler olduğu için “özel tasarım bomba”, “kişiye özel cennet”, “yeni ve çılgın formül” gibi doğrudan pazarlama yöntemleri ile gençlere pazarlanıyor.

2000’lerin başından beri “bitki besini”, “banyo tuzu”, “yüzey temizleyici” gibi isimlerle son derece açık şekilde satılan bu bok, henüz 2012’de “geniş spektrumlu olarak” abd’de yasaklandı. fakat bildiğim kadarıyla alpha-pvp hala yasak değil.

Flakka insanı zombiye mi çeviriyor?

medyada öne çıkan ve “zombilik” müessesiyle çizgi filmleştirilen senaryoların çoğunda, bu maddeler başka maddelerle karıştırılarak alınıyor.

“brezilya’daki uyuşturucu kullanıcısı genç yaşlı teyzesinin yüzünü yedi”, “florida’daki uyuşturucu bağımlısı arabaya gelişine kafa attı” haberlerini gördüğünüzde, bu sentetikleri kullanır kullanmaz bu tarz etkiler oluşacağını düşünüyorsunuz ama bu doğru değil.

dolayısıyla eşiniz, dostunuz, çocuğunuz bu tarz belirtiler göstermediği için bu maddelere erişimi olmadığını düşünmeyin. (ayrıca bunlara “uyuşturucu” demek bana doğru gelmiyor. psiko-aktif madde, uyarıcı demek daha doğru.)

delirium denen ve nadir olarak görülen bu aşırı güçlü yan etkide kaygı, halüsinasyonlar, disoryantasyon, yüksek vücut ısısı, ağrıya / acıya duyarsızlık ve hiper-saldırganlık görülüyor.

cannibalism / insan eti yeme durumu medyanın flakka’ya (ve diğer sentetik katoninlere) layık gördüğü bir yan etki, ama bilimsel olarak buna sebebiyet verdiği kanıtlanmadı.

Uyuşturucu testinde çıkıyor mu?

2000’lerin başından beri kokain, mdma ve diğer amfetaminler için uygulanan standart uyuşturucu testleri sentetik katinonlar için ayırt edici bir sonuç vermiyordu. artık özel olarak idrar testi ile tespit ediliyorlar. idrarda ortaya çıkma süresi 48-72 saat arası. uzun vadeli etkileri için henüz bilimsel bir araştırmaya rastlamadım ama benzer maddelerin etkilerini düşündüğümde, böbrek yetmezliğine sebep olabileceğini düşünüyorum.

kullanım yaygınlığı nedir?

elimde türkiye ile ilgili bir istatistik yok, ama ny gece hayatında görülmüş akut vakaların %1.1’i sentetik katinon kaynaklıymış (2015 verisi). genellikle “molly” aldıklarını zannederken aslında bu maddeyi bilinçsiz olarak kullandıkları düşünülüyor. avrupa genelinde genç nüfusun %5’i en az bir kere sentetik katinon kullanmış.

bağımlılık yaratır mı?

bağımlılık yaratma potansiyeli ile ilgili elimde bilimsel veri yok. böyle bir araştırma da bulamadım. mtv’nin “addicted to molly” programı ve vice’ın bir sokak röportajı var; ama söz konusu molly’nin içeriği nedir belli değil. vice’ın röportajı da genel olarak flakka’dan ziyade ilk nesil banyo tuzlarını refere ediyor gibi duruyor.

Flakka türkiye’ye geldi mi?

Muhtemelen gelmiştir.

ekşi’den alıntıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir