Elektronik Sigara Zararlı mı? Zararları ve Avantajları

Elektronik Sigara Zararlı mı? Zararları ve Avantajları nelerdir? Tütün E-Sigara ile bırakılır mı? ve benzeri soruları cevaplayacağımız sağlıklı konumuza hoş geldiniz. Sigarayı bırakmayı artık her 3 tiryakiden 2’si istiyor. Bu oranın bu şekilde artmasının elbette birçok nedeni var. TV’de gösterilen kamu spotları, insanların bilinçlenmesi, Sigara fiyatları, zararlarının etkili bir şekilde görülmesi gibi birçok nedeni var. Ama medyanın bu konuda daha etkili olduğunu söyleyebilirim. Şöyle ki önceden TV’de sigara ile ilgili teşvik edici reklamlar çıkardı. İnsanlar TV programlarında sigara içerdi. Otobüste, Cafe de ve her yerde! Sanki olmazsa olmaz gibi. Sizde öyle düşünüyorsanız emin olun olmazsa olmaz değil. Bunu eski bir tiryaki olarak söyleyebilirim.

Sigarayı bırakma girişimleriniz başarısız oldu. Ve artık bu şekilde yapamayacağınızı, bırakamayacağınızı düşüyorsunuz. Belki nikotin sakızları ve bantlarını da denediniz. Ama olmadı. Olsun. Bu konuda iseniz, hala bırakmayla ilgili mücadelenizi ortaya koyuyorsunuz demektir. Sadece biraz sabır. İlk olarak Elektronik Sigara zararlı mı? Sigara kadar zararı var mı? gibi konulara değineceğiz.

Elektronik Sigara Zararlı mı? Zararları Nelerdir?

Normal bir sigara içerisinde yaklaşık 4000 farklı zehir içeren madde olduğu bilinmekte. Bununla birlikte E-Sigara içerisinde 4000 farklı zehirli madde olduğu söylenemez. Ancak nikotin bakımından sigara ile farkı yok denilebilir. Nikotinin de zararlı bir madde olduğunu ve ciddi derecede bağımlılık sağladığını bilmekteyiz. E-Sigara nikotinin yanı sıra gliserol,propilen glikol gibi kimyasal maddeler ,ince partiküller ve uçucu organik bileşenler bulunmaktadır.. Elektronik Sigara kullanan kişi bağımlı oluyor ve solunum yollarında sıkıntılar yaşayabiliyor. En önemli konuya geliyoruz. Elektronik Sigaralar henüz yakın bir zamanda çıktı. Uzun süreli etkilerini ve zararlarını tam olarak bilmiyoruz. Belki uzun sürede sigaradan daha zararlı bir maddeye dönüşebilir vücut içerisinde. Ayrıca patlamaları da ayrı bir ciddi sorun.

Elektronik Sigara Avantajları ve Yararları Nelerdir?

Kullanıcılardan gelen yorumlar üzerine sizler için Elektronik Sigara kullanmanın avantajlarını derledik.

  • Vücut üzerinde pis koku bırakmaması
  • Her yerde içilebilmesi
  • Maddi anlamda büyük kaybın önlenmesi
  • Sabah ağızda oluşan kötü, çamurumsu tadın sigara kadar oluşmaması
  • Sigarayı bırakmaya yönelik ilk adımı attırması

gibi nedenler bulunmaktadır.

Blojen Spotu

Her ne olursa olsun Bağımlılık gerçekten kötüdür. Özgür olmak gibisi yoktur. Bunu sigarayı daha öncesinde deli gibi seven, asla onunla ayrılmayı düşünmeyen birisi olarak söylüyorum. Sizi anlıyorum, hemde gayet iyi. Şuan sigara size inanılmaz dost canlısı ve güzel bir arkadaş gözüküyor. Onsuz bir hayat düşünemiyorsunuz. Onsuz asla mutlu olamayacağınızı düşünüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz. Onsuz hayat inanın daha güzel. Ne kadar kötü bir şey değil mi, sürekli elinizde tuttuğunuz; ona vaktinizi ve binlerce liranızı harcadığınız kanser çubuklarının gün gelecek size çok büyük kötülükler edecek olması?

Düşünce, soru ve önerilerinizi aşağıdan yorum ile gönderebilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir