30 Dakika Yürüyerek Sağlığınızı Koruyun

Her yaş grubunun rahatlıkla yapabileceği en önemli egzersizdir yürüyüş… Her gün düzenli olarak yapacağınız bir yürüyüş sizi hem ruhen rahatlatır hem de fiziksel aktivitelerden olması yönü ile kalp-damar, hipertansiyon, diyabet pek çok hastalığa iyi gelir.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ

Sabah saatlerinde yapılan yürüyüş, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Tempolu bir yürüyüş öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapın. Böylece kaslar, eklemler gevşer ve olası yaralanmalar ortadan kalkar. Ayrıca, kalp damar sistemi de egzersize uygun hale gelir.

Yürüyüşe çıkmadan en erken iki saat öncesinde yemeğinizi yemiş olmanız önemlidir. Aksi takdirde; sindirim işlemi devam ettiği İçin vücut daha fazla zorlanır ve zarar görme riski artar. Sabah erken

saatlerdeki yürüyüş Öncesinde ise meyve gibi hafif bir şeyler atıştırmada yarar var. Böylece hem kan şekeriniz düşmez hem de metabolizmanız hızlanır.

İDEAL BİR YÜRÜYÜŞ İÇİN

Oksijeni bol açık havada yürüyüş yapmak her zaman önemlidir. Böylece vücudun oksijeni artar ve yağ yakımı hızlı ve düzenli olur. Sağlığınız için yürüyüşe çıkarken vücudunuzu sıkmayacak esnek ve ter emen kıyafetler tercih edin.

Yürüyüşün olmazsa olmazı rahat bir spor ayakkabıdır. Tabanı yüksek ve yürüyüş için uygun bir spor ayakkabı tercih etmeniz önemli. Eğer düztabansanız ya da diz, kalça, bel ya da ayak bileğinizde sıkıntı yaşıyorsanız, öncelikle doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Sağlıklı bir yürüyüş planlarken maksimum kalp hızınıza göre hareket etmeniz gerekiyor.

Maksimum Kalp Hızı Nasıl Hesaplanır?

 Hesaplayabilmek için  220’den kendi yaşınızı çıkartıyoruz. Bulduğunuz sonucun %55 ve %80’ini  hesaplayın . Bu sonuçlar size yürüyüş sırasında  olması gereken minimum ve maksimum kalp hızını verir. Kişinin  100-110 kalp hızında yürümesi idealdir.

YÜRÜYÜŞ ESNASINDA

Yürüyüş esnasında başınızın dik ve karnınızı içerde olmasına özen gösterin. Ellerinizin boş olmasına dikkat edin. Eğer bir şey taşımanız gerekiyorsa bel ya da sırt çantası kullanın.

İdeal kalp hızınızı belirleyerek, 1 bu hızda yürümeye özen göstermelisiniz. İdeal kalp hızına ı ulaşmak İçin yürüyüş hızınızı yavaş yavaş artırın. Yürüyüş sonrasında ise tempoyu düşürerek kalp hızınızın normale dönmesini sağlayın. 5’er dakikalık olan bu periyotlar kalp ve damar sağlığı açısından son derece önemlidir.

Uzun süreli ve dinlenme periyodu yetersiz yürüyüşlerde vücudunuzun zarar görme ve yaralanma riski olduğunu unutmayın. Yürüyüş esnasında vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı ya da baş dönmesi gibi şikayetlerinizde egzersizinize devam etmeyin.

Uzmanlara göre; sağlıklı ve en ideal yürüyüş, haftada en az 3, en fazla 5 gün; günlük 30-60 dakika arasında düzenli olacak şekilde yapılmalıdır

6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir